Jakie czynności obejmują prace ziemne?
Prace ziemne polegają przede wszystkim na przygotowaniu gruntu pod budowę. Choć kojarzą się głównie z wykopami wykonywanymi za pomocą koparki, obejmują również wiele innych czynności takich jak wycinka drzew, rozkład darni oraz ziemi roślinnej, usuwanie ich, czy odprowadzanie wód opadowych. Do wykonywania prac ziemnych często potrzebny jest sprzęt budowlany, ale do niektórych czynności wykorzystuje się materiały wybuchowe oraz siłę fizyczną wykwalifikowanych pracowników.
Choć część tych prac da się wykonać samodzielnie, zalecane jest zatrudnienie fachowców, którzy są w stanie zagwarantować ich pomyślne ukończenie.
Jak wygląda podział prac ziemnych?
Wielu specjalistów dzieli prace ziemne w bardzo prosty sposób: na nasypy i wykopy, czyli te wykonywane nad ziemią oraz pod nią. Wykopy różnią się wielkością – wyszczególniamy szeroko- i wąskoprzestrzenne, a także najmniejsze: jamiste. Z kolei nasypy dzielą się na kontrolowane, w przypadku których ziemia musi zostać ułożona warstwami, w odpowiedni sposób, oraz niekontrolowane, czyli wszystkie pozostałe.
Istnieje jednak bardziej rozbudowany podział prac ziemnych, wyszczególniający kilka grup, różniących się między innymi wykorzystywaną technologią:
- Roboty podstawowe – należą do nich wykopy o różnej wielkości, nasypy, zasypki i podsypki wraz z zagęszczaniem gruntu, niwelacja (czyli wyrównanie) terenu oraz jego ostateczne ukształtowanie.
- Roboty wykończeniowe obejmują wyrównywanie dna wykopów oraz wykonywanie mniejszych z nich, wyrównywanie skarp i profilowanie nasypów, układanie darni i ziemi roślinnej, kształtowanie małej architektury oraz zagęszczanie skarp i podłoży.
- Roboty przygotowawcze oraz porządkowe to wycinka drzew, usuwanie darni i ziemi roślinnej, karczowanie, odprowadzanie wód opadowych, obniżanie wód gruntowych, spulchnianie gruntu oraz wytaczanie obrysu budowli.
Liczba wymienionych wyżej czynności pokazuje, jak szeroki jest zakres prac ziemnych. Przygotowanie gruntu składa się z wielu wyzwań, które razem tworzą niezwykle istotny element budowy, bez którego kontynuowanie pracy nie byłoby możliwe.